„Ąžuolo“ klubo prezidentas Valdas Monginas labai džiaugiasi, kad Kauno komandą pradėjo treniruoti iš JAV grįžęs Linas Naujalis kuris klube atlieka daugybę funkcijų, o entuziazmu sugeba užkrėsti visus klubo žaidėjus.

Jis iškart atsiraitojo rankoves, išanalizavo situaciją ir ėmėsi darbo su Kauno „Ąžuolu“, nes pasiruošti sezonui ir Baltijos regbio „Top“ lygos rungtynėms buvo likę visai nedaug. Taip pat, L. Naujalis į komandą pasikvietė gerai žinomus Lietuvos regbininkus – Alaną Alasauskį ir Tautvydą Krasauską. Abu jie sportuoja ir mokosi „Hartpury“ koledže Anglijoje, o Lietuvoje anksčiau atstovavo atitinkamai „Vairo-Kalvio-Jupojos“ ir „Baltrex-Šiaulių“ ekipoms. Būtent L. Naujalis padėjo jiems prieš keletą metų išvykti į regbio valstybę – PAR. Todėl tiek A. Alasauskis, tiek T. Krasauskas sutiko prisijungti prie „Ąžuolo“.

– Kaip pasukote trenerio keliu?

Lietuvoje buvau studijavęs pedagogiką ir kūno kultūrą, tad treniravimas man niekada nebuvo svetimas. Be to, norėjau prisidėti prie mūsų regbio augimo. 2012-aisiais grįžau į Lietuvą treniruoti rinktinės. Darbas buvo savanoriškas, kaip ir dabar „Ąžuole“. Tuo laiku įkūriau tarptautinę mainų programą, kurios tikslas – talentingiems Lietuvos moksleiviams padėti išvykti į PAR, garsėjančią savo regbio tradicijomis, ten sudarant galimybę trejus metus mokytis regbio paslapčių ir baigti mokyklą. Ta programa pasinaudojo apie 20 jaunuolių, ne vienas jų vėliau pradėjo profesionalo karjerą, atstovauja mūsų rinktinei. Vienas pirmųjų buvo Karolis Navickas, žaidęs Prancūzijos lygoje, vėliau – Dovydas Taujanskas, Jonas Mikalčius. Dabar programa tęsiasi Anglijoje, keturi mūsų vyrukai išvažiuoja į regbio tradicijomis garsėjantį šios šalies universitetą. Atkreipčiau dėmesį, kad mūsų tikslas yra ne tik auginti regbio žvaigždutes, bet ir suteikti sportininkams kokybišką išsilavinimą, taip nutiesiant jų gyvenimo kelią baigus karjerą. Yra pavyzdžių, kai programa padėjo ištraukti berniukus iš visiško socialinio dugno, kai jiems Lietuvoje realiai grėsė kalėjimas, bet prokurorė patikėjo ir išleido mokytis į užsienį. Dabar vienas studijuoja universitete Anglijoje, kitas treniruojasi PAR. Man atrodo, tokios istorijos geriausiai įprasmina visą mano ir Lietuvos regbio federacijos darbą.

– Kaip atsitiko, kad savo idėjas ir galimybes įgyvendinate ne gimtuosiuose Šiauliuose, o aršiausio konkurento Kauno regbio klube?

Nors esu iš Šiaulių, mano šeima gyvena Kaune. Todėl namai – ne tik Amerikoje, bet ir čia. Jau senokai sukau galvą, kaip padaryti, kad galėčiau ir treniruoti, ir neapleisti savo verslo JAV. Šiemet susiklostė palankios aplinkybės, tad nutariau pabandyti. Su „Ąžuolo“ prezidentu V.Monginu dar žiemą aptarėme situaciją klube, radome nemažai sąlyčio taškų, o ir trenerio kauniečiams reikėjo. O Šiauliuose ir be manęs viskas gerai, yra net dvi stiprios komandos.

– Jūsų pagalba „Ąžuolui“ vien treniravimu neapsiriboja?

Prieš sezoną svarstėme: gal verčiau žengti žingsnį atgal – į žemesnį divizioną, žaisti mėgėjiškai, bet nusprendėme: jei toks legendinis klubas pasitrauktų iš „Top“ lygos, nukentėtų visas Lietuvos regbis. Todėl mobilizavomės, pakrapštėme galvas bei pinigines ir ryžomės pradėti naują komandos etapą.

– Ką Kaune keitėte pirmiausiai?

Komandai akcentavome kelis dalykus: regbio elementų technikos tobulinimą, emocijų aikštėje valdymą, kitus žaidimo aspektus. Daug apie tai kalbėjomės, ir žaidėjai tuo patikėjo. Sutarėme, kad norint pakelti žaidimo lygį, kiekvienam individualiai reikia tobulinti netgi elementarius elementus, tarkime, kamuolio perdavimo techniką. Tačiau per komandos treniruotę tam laiko nėra – reikia šlifuoti taktiką, bendrus veiksmus. Todėl žaidėjai, būdami iš esmės mėgėjai, negaudami atlyginimo už žaidimą, patys ėmė rinktis prieš valandą iki treniruotės ir tobulinti savo įgūdžius! Pasibaigus treniruotei vaikinai likdavo dar pusvalandį padirbėti. Būtent toks požiūris lemia, kad mėgėjų grupelė tampa tvirta profesionalų komanda.

– Galbūt pakeisti požiūrį padėjo ir išaugusios finansinės klubo galimybės?

Suformavome naują klubo valdybą, verčiame naują finansinį lapą. Naujų rėmėjų dar neatsirado, tad mes, drauge su žaidėjais, patys surinkome pinigus lygos starto mokesčiui. Miesto savivaldybė ir “Gajos” sporto mokykla suteikė stadioną, kurį patys prisitaikome savo reikmėms. Padeda ir žaidėjų tėvai: kas suvirina metalo konstrukcijas reklaminiams skydams, kas statybiniais darbais ir patarimais. Taip pat imamės rinkodaros, vadybos pokyčių, kad galėtume pateikti patrauklius komercinius bendradarbiavimo pasiūlymus potencialiems rėmėjams. Iki kito sezono laukia labai daug darbo. Planuojame su klubo vėliava įkurti ir moterų bei dublerių komandas.

Galiausiai treneris pabrėžė, jog svarbiausias jo tikslas ne tik treniruoti „Ąžuolą“, bet ir prisidėti prie viso Lietuvos regbio augimo.

Šaltinis

Autorius: žurnalistas Zigmas Jurevičius. Portalas „Kauno Diena“.